http://modir3-3.ir/images/ppt123.pngعنوان فارسی: حسابداری زیست محیطی

http://modir3-3.ir/TRANS/modir123.com/page-modir123.com.PNG تعداد اسلاید: 45 اسلاید

فرمت: powerpoint

 حجم فایل: 105 KB

 قیمت: رایــــــــــگان

دانلود

 

قسمتی از مطالب پاورپوینت

حسابداری محیط زیست چیست؟

حسابداری محیط زیست شاخه های از حسابداری است که به جمع آوری اطلاعات هزینه های زیست محیطی و به کارگیری این اطلاعات در انجام محاسبات مربوط به قیمت تمام شده کالاها و خدمات می پردازد. هدف حسابداری زیست محیطی فراهم آوردن اطلاعاتی است که برای ارزیابی عملکرد، تصمیم گیری، کنترل و گزارشگری به مدیران یاری رساند.

تاریخچه حسابداری محیط زیست: از اواسط دهه 70 میلادی شرکت های صنعتی با مفهوم گزارشگری بدهی های زیست محیطی روبه رو شدند. در سال 1975 هیئت تدوین استانداردهای حسابداری نشریه شماره5 را تحت عنوان حسابداری محیط زیست در صورت های مالی منتشر کرد. در سال  1980 دومین قانون فدرال تحت عنوان قانون جامع مسئولیت، غرامت و بدهی محیط زیست(super fund)تصویب شد.

قانون super fund یکی از مهمترین و برجسته ترین قوانین مصوب در حوزه مسایل زیست محیطی می باشد، براساس این قانون 1/6 میلیارد دلار وجوه سپرده یرای هزینه های پاکسازی مکانهایی که به محیط زیست خسارت وارد می کنند اختصاص داده شد. در سال 1990 نشریه شماره8 تحت عنوان ”سرمایه ای کردن هزینه های آلودگی محیط زیست“ را منتشر کرد.

دلایل سودمندی حسابداری زیست محیطی

هزینه ها و عملکرد زیست محیطی شرکت به دلایل زیر بذل توجه خاص مدیریت هستند:

1- بسیاری از هزینه های محیط زیست را میتوان با استفاده از تصمیم گیری های تجاری بهتر، سرمایه گذاری در فن آوری های سازگارتر با زیست محیطی ( صنایع سبز) و طراحی دوباره فرآیندها و محصولات تولیدی به طور قابل ملاحظه ای کاهش داد و یا اصلا آنها را حذف کرد، زیرا برخی از این هزینه ها ممکن است هیچ ارزش افزوده ای برای سیستم یا محصول ایجاد نکنند.

2- مدیریت بهتر هزینه های زیست محیطی میتواند عملکرد زیست محیطی شرکت را نیز بهبود بخشیده و( از طریق کاهش آلودگی و حفظ سلامت عمومی) مزایای قابل ملاحظه ای را برای جامعه به همراه داشته باشد

3- درک درست هزینه های زیست محیطی و اطلاع از عملکرد زیست محیطی فرآیندها و محصولات تولیدی می تواند بها یابی درست و صحیح و همچنین قیمت گذاری محصولات را بهبود بخشیده و به شرکت ها در طراحی فرآیندها و محصولات سازگارتر با زیست محیطی یاری رساند. 4- ثابت شده است با توجه به فرآیندها و محصولات تولیدی منطبق با شرایط زیست محیطی بهتر، مزایای رقابتی برای محصولات شرکت در میان مشتریان ایجاد می کند.

حسابداری مدیریت حسابداری مدیریت فرآیند شناسایی، گردآوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات برای اهداف درون سازمانی مثل: برنامه ریزی، ارزیابی عملکرد و مقاصد کنترلی به کار برده می شود. برخلاف حسابداری مالی که متاثر از اصول پذیرفته شده حسابداری است حسابداری مدیریت براساس نیاز و هدف بکارگیری آن در شرکت های مختلف متفاوت است.

تعریف حسابداری مدیریت زیست محیطی از دید اتحادیه بین المللی حسابداری:

حسابداری مدیریت زیست محیطی یک تعریف پذیرفته شده جهانی ندارد.

” حسابداری مدیریت زیست محیطی، به معنی مدیریت زیست محیطی و عملکرد اقتصادی از طریق اجرا و توسعه سیستم ها و روش های مناسب مربوط به زیست محیطی است.
 حسابداری مدیریت زیست محیطی معمولاً شامل: هزینه یابی چرخه عمر، ارزیابی سود ها و برنامه های راهبردی برای مدیریت زیست محیطی می شود “.

تعریف حسابداری مدیریت زیست محیطی از دید ” سازمان ملل”:

EMAبه طور گسترده ای به شناسایی، جمع آوری، تجزیه تحلیل و استفاده از هر دو نوع اطلاعات زیر برای تصمیم گیری داخلی می پردازد:

 اطلاعات فیزیکی: جریاناتی مثل انرژی، آب، مواد (مثل ضایعات )  

اطلاعات پولی: بهای تمام شده، درآمد ها و ذخایر مرتبط با محیط زیست.

دلایل تاکید حسابداری مدیریت زیست محیطی بر اطلاعات فیزیکی: استفاده از انرژی، آب و مواد اولیه باعث تولید ضایعات و مواد دفعی می شود که مستقیماً اثرات زیادی بر محیط زیست می گذارد.

خدمات حسابداری مدیریت زیست محیطی:

خدماتی که حسابداری مدیریت زیست محیطی به مدیران در جهت تصمیمات داخلی شرکت ارائه می کند بشرح ذیل است:
خدمات اصلی:
طراحی محصول
طراحی فرآیند تولید
ارزیابی عملکرد
سرمایه گذاری در دارایی های ثابت
کنترل هزینه ها
مدیریت ضایعات 

پروپوزال های مدیریتیسفارش پروپوزال

ترجمه ها پروپوزال آماده مدیریت استراتژیک پرسشنامه ها

پشتیبانی مدیر123

http://modir3-3.ir/images/%d9%81%d8%b1%d9%85%20%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3%20%d8%a8%d8%a7%20%d9%85%d8%a7.png

 

مطالب مرتبط