عنوان پروپوزال: تبیین ابعاد توانمندسازی منابع انسانی متناسب با استراتژی رقابتی سازمان

شاخه پروپزوال رشته: مدیریت منابع انسانی

مقطع پروپوزال مقطع: ارشد

تعداد صفحه تعداد صفحات: 45 صفحه

 فرمت: Word

 قیمت: 11500 تومان

 

[stextbox id=”grey” caption=”فهرست مطالب پروپوزال” collapsing=”true” mode=”js” direction=”rtl” shadow=”false”]

 • بیان مساله
 • اهمیت و ضرورت پژوهش
 • پیشینه پژوهش
 • مدل های پژوهش
 • ادبیات موضوعی
 • اهداف پژوهش
 • اهداف کاربردی
 • سوالات پژوهش
 • تعاریف واژها تخصصی
 • روش شناسی پژوهش
 • روش جمع آوری اطلاعات
 • جامعه آماری
 • روش تجزیه و تحلیل اطلاعات
 • روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها
 • منابع

[/stextbox][stextbox id=”grey” caption=”توضیحات” collapsing=”true” collapsed=”true” mode=”js” direction=”rtl” shadow=”false”]

تعاریف توانمندسازی

1- در فرهنگ لغت وبستر از توانمند سازی به عنوان تفویض اختیار یا اعطای قدرت قانونی به سایرین تعبیر شده است.

2- فرهنگ لغت آکسفورد نیز فعل توانمند سازی را به عنوان توانا ساختن و به معنای ایجاد شرایط لازم برای بهبود انگیزش افراد در انجام وظایف خویش،‌ از طریق پرورش احساس کفایت نفس تعریف کرده است.

3- توانمند سازی دادن قدرت به افراد نیست. افراد هم اکنون دارای قدرت می باشند ( به صورت سرمایه ای از دانش و انگیزش ) تا کار خود را بسیار عالی انجام دهند. توانمند سازی را به عنوان آزاد کردن این قدرت تعریف می کنیم.

4- توانمندی سازی یعنی واگذار کردن مسئولیت به سطوح پائین تر سازمان تا بتوان از دانایی، مهارت، تجربه و انگیزه آنان برای پیشبرد اهداف سازمان مدد گرفت.

5- ترلاکسن،‌ توانمندسازی را فرآیند تغییر عملکرد کارکنان از وضعیت آنچه که به آنها گفته شود انجام دهند‌ به آنچه که نیاز است انجام دهند تعریف می نماید به عبارت دیگر یعنی قبل از آنکه به ایشان بگویید چه کار کنند می توانند بخوبی وظایفشان را درک کنند.

6- توانمند سازی،‌ واگذاری اختیارات رسمی و قدرت قانونی به کارکنان به منظور افزایش کارایی و ایفای نقش مفید در سازمان است بعبارت دیگر رویکردی مدیریتی است تا کارکنان با اختیارات داده شده بتواند خود به اتخاذ تصمیم بپردازد.

7- توانمند سازی فرآیندی است به منظور ایجاد شرایط مناسب در راستای قادر ساختن کارکنان برای بکار بستن بیشتر نیروی تفکر جهت ارایه راه حلهای مناسب تر در حل مشکلات سازمان.

8- توانمندسازی فرآیند توسعه است که باعث افزایش توان کارکنان برای حل مشکل و ارتقای بینش سیاسی و اجتماعی آنان شده و ایشان را قادر می سازد تا عوامل محیطی را شناسائی و تحت کنترل بگیرند.

9- توانمند سازی عبارت است از شناخت،‌ توسعه و گسترش قابلیت و شایستگی افراد برای نیل به بهبود مستمر در عملکرد سازمان.

10- توانمند سازی یک فرآیند موثر و پیشگام است که برای سازمان مزیت راهبردی و برای کارکنان فرصت مشارکت در کامیابی سازمان را می آفریند.

امروزه در بين منابع سازماني،«منابع انساني» به­علت نقش و اهميتی که در رشد و توسعه سازمان­ها – و بعضاً جوامع بشري- دارند، با ارزش‌ترين عامل توليد و مهمترين سرمايه هر سازمان محسوب می­شوند. به عبارت دیگر، در عصر جديد به « انسان» در مديريت به عنوان «سرمايه‌اي بي‌پايان[1]» مي‌نگرند زیرا مدیران سازمان­ها به خوبی دریافته­اند كه كاهش سرمايه بالنده انساني منجر به كاهش بهره‌وري و توليد مي‌شود. از این روی باید گفت، سرمایه انساني،‌ به عنوان یک منبع استراتژيك و زاينده اصلي مزيت رقابتي و ايجاد كننده قابليت‌هاي اساسي هر سازمان می­باشند. بنابراین يكي از عمده‌ترين برنامه‌ريزي‌هاي سازماني، برنامه‌ريزي منابع­انساني[2] است. مقوله‌اي كه به قول جيمز واكر[3] در سال‌هاي اخير به عنوان ابزاري است كه به طور مستقيم اهداف و استراتژي‌هاي سازماني را به اهداف و برنامه‌هاي منابع انساني مورد نظر متصل مي‌سازد.

در حقیقت؛ روند تغييرات و دگر‌گوني‌هاي تكنولوژيك، اجتماعي و اقتصادي در محيط داخلي و خارجي سازمان‌ها موجب نگرش جديد علم مديريت به مقوله برنامه­ريزي منابع انساني شده­است. امري كه غفلت از آن مي‌تواند پيامدهاي جبران ناپذيري را براي سازمان­ها به همراه داشته باشد. و حیات مستمر آن را در محيط پرتلاطم امروزي دچاره مخاطره نماید.(یار احمدی،1384،ص3)

دانشمندان علم مديريت بر اين باورند که تغيير و تحول در نيروي انساني، ريشه تمام موفقيت­هاي سازمان­ها است. بديهي است اگر در مديريت منابع­انساني تغييري حاصل نشود، سازمان محکوم به فناي است. پس برنامه‌ريزي در راستاي توسعه منابع انساني و طراحي برنامه‌هاي کارآمد نمودن منابع­انساني، يکي از راهکارهاي اساسي رسيدن به توسعه پايدار وجهاني­سازي است که مديران منابع­انساني در آن نقش بسزايي دارند (طالبیان،1386).

[/stextbox]

پروپوزال های مدیریتیسفارش پروپوزال