تاریخچه شرکت

شرکت ایران‌خودرو (سهامی عام) در مرداد ماه سال 1341 با سرمایه 100 میلیون ریال تاسیس و در شهریور ماه همان سال تحت شماره ثبت  8352 و شناسه ملی 10100360794 در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسید. تولید اولیه شرکت، اتوبوسهای معروف به «ال‌پی» بود که شاسی آن از آلمان وارد می شد و با نصب اتاق بر روی آن در کارخانه شمالی فعلی شرکت ایران‌خودرو مونتاژ می گردید. در ادامه، شرح مختصری از رویدادها و دستاوردهای شرکت ایران‌خودرو از سال 1345 تا کنون ارائه می گردد:
• در سال 1345 قراردادی با شرکت روتس انگلیس به منظور تولید پیکان، منعقد گردید که یک سال بعد در 24 اردیبهشت 1346 کارخانه خودروسازی به نام «ایران ناسیونال» با سرمایه حدود 400 میلیون ریال تاسیس گردید که شامل زمین، اعتبار بانکی، ماشین آلات نو و کهنه، که قادر به مونتاژ روزانه 10 دستگاه سواری و 7 دستگاه اتوبوس و کامیون بود.
• از سال 1346 تا 1357 پیکان در مدلهای مختلف کار، لوکس، جوانان، استیشن و وانت و اتوبوس در مدل‌های اتوبوس 302 شهری، بیابانی و سوپرلوکس و مینی بوس و آمبولانس تولید می گردید. افزایش تولید از سال 1346 شروع و سرانجام در سال 1356 حدود 98000 دستگاه پیکان تولید گردید.
• در سال 1352 هدف و سیاست اصلی شرکت بر مبنای تولید داخلی قطعات و خودکفائی مطرح گردید، که در این راستا شرکت‌های بلبرینگ، پیستون و ایدم تبریز و شرکت رضای مشهد و ریخته‌گری تاسیس شد.
• در سال 1353 با افزایش قیمت نفت و درآمدهای ارزی، شرکت ایران ناسیونال به منظور حفظ بازار تصمیم به تولید پژو گرفت و سهام شرکت نیز در همین سال وارد بورس گردید و حدود 45 درصد از سهام شرکت به عموم واگذار گردید.
• در اواخر سال 1356 و اوایل سال 1357 با توجه به اینکه پیکان قدیمی شده بود، تعویض آن در دستور کار قرار گرفت و بر همین اساس به منظور تولید خودروی جدیدتری با پژو فرانسه مذاکراتی انجام گرفت که در نهایت منجر به عقد قرارداد تولید پژو 305 شد. اما قبل از انجام کار و همزمان با وقوع انقلاب اسلامی تمامی صنایع، ملی و در اختیار دولت قرار گرفت. با وقوع انقلاب اسلامی به موجب بند الف قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران مصوب 16-4-1358 شورای انقلاب اسلامی، شرکت ایران ناسیونال به اعتبار نوع صنعت، زیر مجموعه سازمان صنایع ملی با مدیریت وزارت صنایع قرار گرفت و ملی اعلام گردید. این دوره همزمان با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود که از مهمترین مسائل این دوره وجود مشکلات ارزی و اقتصادی از جمله نبود واردات، دشواری تهیه مواد اولیه از خارج، ضعف کیفیت و تحویل به موقع و فرسودگی دستگاهها در ایران‌خودرو بود که تا سال 1361 همچنان ادامه داشت.
• سال 1362 یکی از سال‌های کم مساله و پررونق تولید است که علت آن، وضعیت مناسب ارزی و استراتژی وزارتخانه بود و در واقع این رشد در سایر صنایع به چشم می خورد.
• سال 1364 با کاهش درآمدهای ارزی نشانه های بحران صنعتی، اقتصادی و تولیدی آغاز گردید تا آنجا که در سال 1365 کارخانه در آستانه تعطیلی قرار گرفت.
• در سال 1367 با پذیرش قطعنامه 598 سازمان ملل مسأله تعیین خودروی سواری با هماهنگی کامل سازمان و وزارتخانه مطرح و قرارداد ساخت پژو 405 در مدت 3 سال، منعقد گردید.
• در سال 1368 همزمان با تاکید دولت بر تولید خودروهایی که کاربری عمومی داشته باشد، دو تحول بزرگ روی داد. اولین تحول تبدیل سالن پژو به سالن اتوبوس بود که این سالن در دو شیفت، سالانه 6000 دستگاه اتوبوس تولید می کرد. تحول دوم، همزمان با توقف تولید پیکان و تعطیل شدن کارخانه تالبوت و نداشتن نیروی محرکه و اعلام آمادگی پژو برای عقد قرارداد با شرکت ایران‌خودرو بود که شرکت، ناگزیر تصمیم به نصب موتور 504 بر روی پیکان گرفت و پیکان به «پیکاژو» و سپس به «پیکان1800» تغییر نام داد.
•  از مهمترین تحولات سال 1370 می توان به تولید مجدد پیکان و تاسیس شرکت ساپکو اشاره نمود.
• در سال 1373 از بزرگ‌ترین تحولات ابتدا تدوین برنامه هفت ساله شرکت و سپس افزایش تیراژ تولید بیش از 300 هزار دستگاه در سال را می توان ذکر کرد. از جمله اهداف استراتژیک در برنامه 7 ساله موضوع کیفیت و بهبود مستمر بود که در راستای آن اجرای پروژه استقرار استاندارد ایزو9000 و بهره مندی از نظام تضمین کیفیت در نظر گرفته شد و تا پایان سال 1377 بسیاری از واحدهای تولیدی گواهینامه ایزو9002 کردند. از دیگر اهداف افزایش کمی و کیفی تعداد قطعات ساخت داخل خودروهای تولیدی بود که با تشکیل شرکت ساپکو این مهم تحقق یافت. تحول بزرگ دیگر ایجاد مرکز تحقیقات ایران‌خودرو با سرمایه‌گذاری بالا بود که منجر به طراحی محصول سمند گردید.
• در سال 1381 با تدوین برنامه 10 ساله، برنامه شرکت بر دستیابی به جایگاه یک شرکت تراز جهانی و حرکت به سوی جهانی شدن قرار گرفت و در این راستا از جمله اهداف استراتژیک در برنامه 10 ساله، افزایش کیفیت، تنوع محصولات بویژه سمند، جمع آوری پیکان، حفظ قیمت، رقابت پذیری و دریافت تکنولوژی نوین از خودرو سازان جهان اعلام گردید. از دیگر اهداف بزرگ ایران‌خودرو که بطور جدی دنبال شده می توان کاهش هزینه و حضور در صحنه بازار داخلی و توسعه صادرات به کشورهای مختلف را نام برد. همچنین تولید انبوه خودرو سمند به عنوان خودرو ملی در سال 1381 آغازگردید.
• در سال 1382 پروژه های پارس سال، سمند سال و پژو 206 صندوق‌دار آغاز گردید.
• در سال 1383 سازمان در راستای ارتقای بهره وری و امکان بهتر برنامه ریزی و کنترل فعالی تهای خود اقدام به استفاده از نظام برنامه ریزی یکپارچه منابع از شرکت SAPنمود. در این سال پروژه های پژو پارس ELX و سمند ال ایكس به بهره برداری رسید.
• در سال 1384 خروج پیکان از سبد تولید محصولات شرکت ایران‌خودرو به عنوان گامی در جهت ارتقای سطح تکنولوژی در داخل سازمان و حرکتی بسوی ارتقای رضایت مشتریان انجام شد و محصولات 206 صندوق‌دار، روا با موتور بهینه OHV و سمند سریر تولید گردید. در این سال موتور ملی پایه گاز سوز طراحی شد و ایران‌خودرو به بازارهای جهانی وارد گردید.
• در سال 1385 خط تولید موتور ملی با حضور رئیس جمهور راه اندازی شد و پروژه های تولید سمند آذربایجان، بلاروس و سوریه به بهره برداری رسید. به علاوه، در این سال محصول تندر90 نیز با همکاری شرکت رنو به سبد محصولات شرکت افزوده شد و باعث گردید انحصار همکاری‌های بین المللی ایران‌خودرو از شرکت پژو خارج گردد. پروژه تولید سمند در ونزوئلا در این سال نیز آغاز گردید.
• در سال 86 ایران‌خودرو موفق به کسب تندیس بلورین در جایزه ملی کیفیت (EFQM) گردید. خطوط تولید در سایت‌های تبریز، سنگال و مصر راه اندازی و محصول جدید سمند سورن به بازار عرضه شد.
• در سال 87 دومین خودرو ملی ایران‌خودرو با نام رانا طراحی گردید. در این سال ایران‌خودرو بعنوان صادرکننده نمونه کشور، جایزه ملی صادرات را کسب نمود. همچنین موفق به دریافت تندیس بلورین واحد برتر تحقیق و توسعه کشور گردید.
• در سال1388، ایران‌خودرو نقش چشمگیری در افزایش تولید خودرو در کل کشور ایفا نمود و با تمرکز بر صادرات برند ملی، موفق به رشد 40 درصدی صادرات خودرو ساخته‌شده از شبكه ایران‌خودرو گردید. در این سال اولین خودرو مجهز به فناوری نانو نیز توسط ایران‌خودرو طراحی و نمونه سازی گردید.
• در سال 1389 رکورد تولید 755.555 دستگاه خودرو سبک برای اولین بار در تاریخ منطقه ثبت گردید و نزدیک به نیمی از سهم تولید خودرو سبک کشور در اختیار ایران‌خودرو قرار گرفت. همچنین بنا بر اعلام سازمان مدیریت صنعتی در همایش معرفی شرکت های برتر ایران، شرکت ایران‌خودرو به عنوان ”برترین شرکت ایرانی“ در شاخص‌های ذیل معرفی شد:
o کسب رتبه نخست در شاخص فروش
o کسب رتبه نخست در شاخص اشتغال‌زایی
o کسب رتبه دوم در شاخص سودآوری
o برترین گروه صنعتی در میان گروه‌های خودروسازی کشور
o برگزیده شرکت‌های پیشرو در سراسر کشور
همچنین رشد حدود دو برابری ارزش سهام شرکت، بهبود 40 درصدی شاخص های کیفی ایدرو برای محصولات ایران‌خودرو، مدیریت نقدینگی و تامین منابع مورد نیاز زنجیره تولید و بهینه شدن مطالبات ساپکو را می توان برخی از اهم دستاوردها و موفقیت‌های ایران‌خودرو در سال 1389 دانست. کاهش قیمت 2 تا 5درصدی در 65 محصول مختلف تولیدی، همزمان با آغاز فاز اجرایی طرح هدفمندی یارانه‌ها از دیگر موارد شایان توجه در این سال است. بازنگری و احیاء مجدد صادرات بر مبنای منویات مقام معظم رهبری و دستیابی به صادرات 40 هزار دستگاهی در سال 1389 با تمرکز بر نشان ملی و بازارهای کشورهای اسلامی منطقه و صادرات از شبکه ایران‌خودرو در دستور کار این شرکت قرار گرفت که درنتیجه آن نزدیک به 30 درصد از تولیدات خودرو ملی در سال 1389 صادر گردید و منجر به افزایش چشمگیر سهم برند ملی شده است.
«دنا» به‌عنوان جدید ترین محصول ایران‌خودرو با بهره گیری از طراحی به‌روز جهانی برای اولین بار و بطور کامل با سرپنجه هنرمند کارشناسان و طراحان ایرانی طراحی گردیده است. مراحل طراحی و نمونه سازی دنا در کوتاه ترین زمان ممکن و کمتر از یک سال صورت پذیرفته است.این خودرو در فروردین سال 1390 رونمایی گردید.

شرکت های زیر مجموعه
امداد خودرو
ایران خودرو خراسان
ایران خودرو دیزل
ایران خودرو شمال غرب
ایران خودرو فارس
ایران خودرو مازندران
ایران خودرو کرمانشاه
ایران فاوا گسترش
ایران خودرو تبریز    
ایران خودرو سمنان

برند ایران خودرو
در دنیای امروز برند خودرو باید برندی جهانی باشد تا بتواند به حیات خود ادامه دهد.
با وجودی كه گروه صنعتی ایران خودرو با برندهای بزرگی در دنیا همكاری داشته و پروژه های مشتركی را با كمك آنان در بخش های مختلف تامین، تولید، فروش و خدمات پس از فروش به انجام رسانده، اما این شركت تلاش داشته است كه در فضای كاملا رقابتی بازارجهانی، برندهای مختص به خود را معرفی كرده و ارتقا بخشد. به همین دلیل ایران خودرو از حدود 10 سال پیش تولید محصولاتی را كه مالكیت معنوی آنها را كاملا در اختیار داشته باشد، در دستور كار قرار داد. خودروی سواری سمند به عنوان اولین ثمره این تلاش پس از تولدش علاوه بر این كه لقب نخستین خودروی ملی ایران را بر پیشانی داشت، ورود صنعت خودرو ایران را به دورانی جدید و روشن نیز نوید داد. دورانی كه خروج از مونتاژكاری و ایجاد برندهایی جهانی و حضور در بازارهای بین المللی را گریزناپذیر كرد. برندهای سمند و سورن خیلی سریع به بازارهای جهانی راه یافته و به تدریج جای خود را در میان سایر خودروهای خارجی بازكردند. برند ایران خودرو نیز با اتكا به این حضور و با به كارگیری توان تمام شركت های تابعه خود، اكنون با نام “ایكو” (IKCO) در عرصه بین المللی به برندی شناخته شده تبدیل و با حضور در رنكنیگ های جهانی، هر روز بیش از گذشته بر ارزش آن افزوده می شود.
گروه صنعتی ایران خودرو
ایران خودرو در سال 1341 با هدف تولید و فروش انواع خودرو با نام اولیه ایران ناسیونال تاسیس شد. بعد از سال ها این شركت در پی توسعه فعالیت هایش و با تولید 1 میلیون خودرو سواری و تجاری و با به كارگیری 21 هزار نفر نیروی انسانی به بزرگترین گروه صنعتی درمنطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA ) تبدیل شد كه به فعالیت های صنعتی و خدمات در بخش صنعت خودرو می پرداخت. ایران خودرو با هدف رسیدن به كلاس جهانی، به تاسیس مركز تحقیقات، و مراكز تست خودرو، توسعه موتور به همراه جدیدترین ماشین آلات و تجهیزات تولیدی خود پرداخت. اقداماتی كه با همكاری كشورهای عمده اروپایی در بخش صنعت خودروی آلمان و فرانسه حاصل شدند. ایران خودرو دارای شركت های تابعه متعددی است كه در قالب یك گروه واحد، این شركت را به سوی اهدافش یاری می دهند. این شركت ها در بخش های مختلفی از جمله، تامین قطعات، سیستم ها و تجهیزات تولیدی، خدمات پس از فروش، نیروی محركه و …. فعالیت دارند. همچنین ایران خودرو در حوزه های سرمایه گذاری، امور مالی ، لیزینگ و توسعه كسب و كار سرمایه گذاری هایی كرده است.
سبد برند آیكو
ایران خودرو در بخش خودرو سواری به منظور استفاده از مزایای همكاری با خودروسازان كلاس جهانی و تنوع بخشیدن به منابع شركت در بخش های مختلف بازار، همكاری های استراتژیك خود را با خودروسازان بزرگ جهانی توسعه داده است ( مرسدس بنز ، پژو، رنو و سوزوكی). علاوه براین ایران خودرو به ایجاد برند خود پرداخت و آن را با خودرو سمند كلید زد.
در بخش خودروهای تجاری، شركت ایران خودرو دیزل از شركت های تابعه گروه صنعتی ایران خودرو توانست اولین سایت خارجی شركت دایملر را ایجاد كرده و به تولید انواع اتوبوس و كامیون بپردازد . در حال حاضر شركت ایران خودرو دیزل با همكاری دایملر ایی جی و هیوندای، درحال تولید ون، مینی بوس، اتوبوس، كامیون های سبك و سنگین است.

چشم انداز گروه صنعتی ایران خودرو
بزرگترین و موفق‌ترین شربت ایرانی
با قابلیت‌های رقابتی كلاس جهانی
در تولید و تأمین وسایل نقلیه
(با اولویت و محوریت خودرو)

رسالت وجودی گروه صنعتی ایران خودرو
ایجاد سازمان مبتنی بر فطرت انسانی
با موقعیت رهبری صنعت در كشور
با كیفیت كلاس جهانی
در راستای تحقق سود آوری بلندمدت
در فعالیت‌های صنعتی، تجاری و خدماتی
و رهبری بازار كشور
در بخش و سایل حمل و نقل از طریق
«رقابت» و «كسب رضایت مشتری»

استراتژی
شرکت سایپا لجستیک از نیمه دوم سال 1389 با اتخاذ رویکرد جدید، جهت ایجاد نگاه سیستماتیک به مقوله لجستیک و حرکت به سمت برندسازی در صنعت حمل و نقل کشور فعالیت های گسترده و همه جانبه ای را آغاز نمود. در ابتدای مسیر با توجه به مشکلات و معضلات بسیاری که در بدنه شرکت وجود داشت، سعی گردید تا جهت هموارسازی مسیر پیشرفت، اقدامات منسجم و برنامه ریزی شده ای صورت پذیرد. اتخاذ سیاست ایجاد تنوع خدمات در کنار افزایش تعداد مشتریان ( که در این مرحله شرکت های گروه سایپا مدنظر بود) و سازماندهی مناسب و جهت کسب سهم عمده فعالیت های حمل و نقل گروه سایپا از جمله این اقدامات به شمار می رود.
برنامه ریزی استراتژیک شرکت در راستای برنامه <پرواز 95> سایپا توسط اعضاء هیئت مدیره سایپا لجستیک مورد بحث و بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت و اهداف مشخصی جهت افق 95 تعریف گردید. بر اساس هدف گذاری انجام شده در سال 1395 سایپا لجستیک با خلق لجستیک هوشمند به عنوان یکی از موثرترین شرکت های حمل و نقل چند وجهی در صنعت حمل و نقل کشور نمود خواهد یافت.

ارزش ها
1) اعتقاد و افتخار به عضویت در صنعت لجستیک کشور
2) عنایت خاص به منافع مشتریان در جهت برآوردن نیازهای آنان
3) تلاش در جهت حفظ و تامین منافع ذینفعان که منجر به به رضایتمندی ایشان گردد
4) تعامل سازنده با جامعه و ترجیح مصالح اجتماعی به منافع فردی و سازمانی
5) اعتقاد به کرامت انسانی، توانمند سازی و مشارکت در سازمان
6) توجه به اثر بخشی، کارایی در انجام فعالیت ها و حرکت در مسیر تعالی

Reference:ikco.ir

لیست پـــــروژه های استـــراتـــژیک آمـــاده

http://modir3-3.ir/images/%d9%81%d8%b1%d9%85%20%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3%20%d8%a8%d8%a7%20%d9%85%d8%a7.png

مطالب مرتبط