عنوان پروژه: تدوین نقشه استراتژی مؤسسات آموزشی غیر انتفاعی با رویکرد کارت امتیازی متوازن(BSC)

تعداد اسلاید: 25 صفحه

فرمت: word و pdf

 

[stextbox id=”grey” caption=”قسمتی از مطالب پاورپوینت” collapsing=”true” mode=”js” direction=”rtl” shadow=”false”]

مدل کارت امتيازی متوازن (BSC)

یکی از مدل‌هایی که امروزه به‌منظور ارزیابی عملکرد سازمان‌ها و دستگاه‌ها استفاده می‌شود، مدل کارت امتيازی متوازن یا BSC[1] است. است که قابليت ارزیابی یک سازمان یا سيستم از جهت‌های گوناگون را دارد. هم‌اکنون سازمان‌های دولتی و غير انتفاعی بسياری در دنيا، به‌منظور ارزیابی عملکرد و همچنين اجرای استراتژی‌های خود از مدل کارت امتيازی متوازن بهره می‌گیرند (میرمحمدی و ایزدخواه،1391). كاپلان و نورتون مدل BSC را به عنوان روشي براي ارزيابي عملكرد سازمان پيشنهاد نمودند. سیستم‌های سنتی ارزیابی عملکرد بیشتر مبتنی بر شاخص‌های مالی هستند، در حالی که شرکت‌های موفق برای ارزیابی عملکرد خود فقط به شاخص‌های مالی متکی نیستند، بلکه عملکرد خود را از سه منظر دیگر BSC؛ یعنی مشتری، فرایند‌های داخلی و یادگیری و رشد ارزیابی می‌کنند.

روش BSC یک چارچوب سنجش عملکرد که با مجموعه‌ای از مقیاس‌های مالی و غیر مالی، نگاهی کامل به عملکرد سازمان می‌اندازد. هنگامی که مدیران بر معیارهای اندازه‌گیری مالی عملکرد کوتاه مدت تأکید می‌ورزند. آن‌ها در واقع تمایل دارند فعالیت‌هایی مثل توسعه محصول جدید، بهبود فرایند و … را که حاوی منابع بلندمدت هستند، به خاطر سودآوری فعلی، سبک و سنگین کنند و این موضوع سرمایه‌گذاری را برای فرصت‌های رشد آتی محدود می‌کند. چنین اقداماتی از سوی مدیران نتیجه سیستم‌های ارزیابی عملکرد ضعیف بوده که فقط بر عملکرد مالی کوتاه مدت متمرکز است (عطار و همکاران،1390).

كارت امتيازي متوازن به عنوان يك سيستم مديريت

از آنجایی كه در حقيقت بسياري از سازمان‌ها از شاخص‌های اندازه‌گیری مالي و غير مالي عملكرد فقط براي گرفتن بازخورهاي تاكتيكي و كنترل فعالیت‌های جاري و ديد بهبود كوتاه مدت استفاده می‌کنند، كارت امتيازي متوازن بر استفاده اين شاخص‌ها به عنوان جزئی از يك سيستم اطلاعاتي براي كاركنان در تمامي سطوح سازماني تأکید می‌کند. اهداف و شاخص‌های موجود در اين مدل چيزي فراتر از مجموعه‌ای از شاخص‌های اندازه‌گیری مالي و غيرمالي هستند. اين اهداف و شاخص‌ها در يك فرآيند بالا به پایین از مأموریت و راهبردهای واحدهاي كاري مشتق شده‌اند.

[/stextbox]

بیزینس پلن پروپوزال آماده مدیریت استراتژیک پرسشنامه ها

سفارش پروپوزالپشتیبانی: 09120323225