آمیخته بازاریابی اینترنتی

مقاله متنی مصرف کننده سبز

آمیخته بازاریابی اینترنتی

آمیخته بازاریابی اینترنتی مفهومی کلیدی است که تکنیک‌­ها و ابزارهایی را تعیین می­ کند که خرده­ فروشان از طریق آنها می‌توانند برای مشتریان خود خلق ارزش کنند. آمیخته بازاریابی برای نخستین بار توسط نیل باردن از کالج بازرگانی هاروارد مورد استفاده قرار گرفت. مفهوم آمیخته بازاریابی 4p مشهور به نام مک کارتی گره خورده است. اما دنیس 7c را برای آمیخته بازاریابی اینترنتی معرفی کرده است. لازم به ذكر است كه این آمیخته بیشتر با هدف بازاریابی برای فروش محصولات در اینترنت نوشته شده است و با اندكی تغییر در كلمات می‌تواند برای بازاریابی الكترونیكی نیز استفاده شود.

_ سهولت برای مصرف ­کنندگان[1]

سهولت به جنبه­ های کلیدی طراحی وب سایت مانند داشتن عملکرد جستجو، نحوه چیدمان سایت و سهولت خرید می پردازد.

_ مزایا و ارزش برای مشتریان[2]

امروزه بازاریابان اینترنتی باید به دنبال این باشند که برای مشتریان خود حداکثر ارزش را ایجاد کنند و به این منظور آنها باید کالاها را از جنبه ­ای که منفعت و ارزش برای مشتریان دارد توصیف کنند.

_ هزینه برای مشتریان[3]

قیمت می­ تواند برای مشتریان به عنوان هزینه نگریسته شود. قیمت در بازار اینترنتی باید کمتر از قیمت­ های موجود در فروشگاه­ ها باشد.

_ ارتباطات و روابط با مشتریان[4]

ارتباطات معادل p چهارم مک کارتی یعنی ترفیع است. در ارتباطات شرکت روابط نزدیک­تری با مشتریان دارد و بازخورد آن را مورد بررسی قرار می دهد.

_ مدیریت اقلام و محاسبه[5]

موفقیت فروشندگان اینترنتی مبتنی بر عرضه کالاهایی است که مشتریان با اندازه و کمیت مورد نظر در زمان و مکان دلخواه در خواست می­ کنند و مشتریان به زمان رسیدن کالا، مکان تحویل، نوع و اندازه کالا حساسیت خاصی دارند.

_ حق انتخاب مشتری[6]

بسیاری از فروشندگان براین باورند که مجموع ارزش های حاصل از کالا شامل تصویر ذهنی کالا، شهرت و نام تجاری بر حق انتخاب مشتریان خرده فروش تأثیر دارد. نام­ های تجاری معروف در اینترنت طرفداران زیادی دارند.

_ خدمت و اولویت دادن به مشتری[7]

مک گلدریک معتقد است که در گذشته خرده فروشان فروشگاه­ های سنتی به عنوان صنعت خدمات طبقه‌­بندی می­ شدند و بیشتر آنها به کیفیت خدمات و خدمات ارائه شده می­ اندیشیدند. در این راه فروشندگان تلاش می‌­کردند تا خدمات مورد علاقه مشتریان را در زمان و مکان مورد نظر مشتریان ارائه دهند و از این راه رضایت آنها را جلب کنند (دنیس و دیگران، ۲۰۰۴).

ضرورت پرداختن به بازاریابی اینترنتی

با توجه به این ‌که از سال 1994 تا کنون صنعت بازاریابی به شکل مؤثری از اینترنت بهره گرفته است، می‌توان دلایل زیادی برای استفاده از بازاریابی اینترنتی بر شمرد. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

_ اینترنت مکانی برای جستجوی اطلاعات

احتمالاً مهم‌ترین دلیل توجیه­ کننده‌ استفاده از بازاریابی الکترونیکی، تغییراتی است که در نحوه جستجوی اطلاعات توسط مشتریان صورت گرفته است. با آنکه هنوز هم برخی مشتریان برای جمع ­آوری اطلاعات با مراجعه به مراکز خرید، مشورت با نمایندگان فروش، جستجو در مغازه‌ها و صحبت با دوستان نیازهای خود را رفع می‌کنند، شمار فزاینده‌ای از آنها نیز شبکه اینترنتی را به عنوان منبع آگاهی اولیه خود برمی‌گزینند. از زمانی که سایت‌های جستجو به مقصد نهایی بسیاری از کاربران تبدیل شده است، مشتریان به طور خاص از موتورهای جستجو به عنوان پورتال های اطلاعاتی مورد نیاز خود استفاده می‌کنند. اینترنت محلی است که مشتریان آن‌را برگزیده‌اند و این موضوع برای حضور و بقا بازاریاب­ ها در دنیای تجارت، باید مورد توجه قرار گیرد.

_ آنچه مشتری توقع دارد

امروزه نه تنها اینترنت به منبعی منتخب برای جستجوی اطلاعات تبدیل شده است، انتظار می‌رود در چند سال آینده افراد توقع داشته باشند که مطالب مورد نظر خود درباره کالا را در آن یافته، معاملات خود را از طریق اینترنت انجام دهند. این مطلب به خصوص در مورد مشتریان زیر 25 سال صدق می‌کند. در بیشتر کشورها تقریبا تمام کودکان و نوجوانان با آگاهی از نحوه‌ی استفاده از اینترنت، پرورش می‌یابند. با تسلط این نسل بر معاملات خانگی و تجاری، بدیهی است که آنها خواهان پررنگ‌تر بودن حضور شرکت ها در شبکه اینترنتی خواهند بود.

_ ضبط اطلاعات گسترده درباره مشتری

شبکه اینترنت (به عنوان یک ابزار جمع آوری اطلاعات) در مقام تهیه اطلاعات درباره‌ی چگونگی فعالیت مشتری در وب ابزاری بی­همتا است. هر بازدیدکننده با ورود به یک سایت، اطلاعاتی درباره چگونگی ورود خود به سایت، جهت‌یابی، موضوعاتی که روی آن کلیک کرده، جنس خریداری‌شده و جزییات بی‌شمار دیگری از این دست به جا می‌گذارد. با استفاده از روشی برای شناسایی هویت مشتری (مانند اطلاعات ورود به سایت)، بازاریاب قادر است فعالیت مشتری را در جریان بازدیدهای مکرر پی‌گیری کند. شناخت رفتار و اولویت‌های مشتری فرصت‌های زیادی را برای پاسخ‌گویی به نیازهای او ایجاد می‌کند و در صورت تشخیص صحیح، مشتری با وفاداری درازمدت خود پاسخ‌گوی این اقدام خواهد بود.

_ بازاریابی هدفمند

بهترین راه هزینه کردن برای بازاریابها، سرمایه‌گذاری مستقیم روی افرادی است که بیش از بقیه احتمال می‌رود جذب تولیدات آنها بشوند. متاسفانه تلاش برای نشانه‌گرفتن مشتریانی با بیش‌ترین احتمال خرید چندان آسان نخواهد بود. به عنوان مثال میزان پولی را در نظر بگیرید که چگونه در تبلیغات تلویزیونی برای افرادی هزینه می‌شود که احتمالاً کالای مورد نظر را نخواهند خرید. با این حال قابلیت بی‌همتای شبکه اینترنت در شناسایی و ردیابی رفتار مشتری، توانایی بخش بازاریابی را در هدف‌گیری افرادی با بیشترین پتانسیل برای خرید کالاهای مذکور افزایش داده است.

_ به دام انداختن فوری مشتریان در زمان حراج و تخفیف

در زمینه واکنش بی‌درنگ مشتری به تبلیغات، هیچ شیوه ارتباطی با اینترنت برابری نمی‌کند. در این شیوه مشتری بلافاصله بعد از تبلیغات شروع به خرید می‌کند. پیش از اینترنت، فراخوان برای خرید به عنوان ثمربخش‌ترین روش از طریق برنامه های تلویزیونی صورت می‌گرفت. این برنامه‌ها بینندگان را تشویق می‌کردند با شماره تلفن‌های رایگان تماس حاصل کنند و سفارش دهند.

 با این حال، تغییر مشتری از حالت منفعل (تماشاگر تلویزیون) به وضعیت فعال (برداشتن گوشی تلفن و برقراری تماس)، به اندازه واداشتن افراد به کلیک روی تبلیغات اینترنتی، ساده نیست.

_ القا مفهوم تامین‌کننده تمام عیار در ذهن مشتری

اینترنت به سادگی توزیع‌کنندگان و خرده فروشان را به تامین کنندگانی همه‌ جانبه تبدیل می‌کند. برخلاف تجارت سنتی كه تصور می‌شود تامین‌کنندگان بر مبنای لیست موجودی در انبار خدماتی را ارایه می‌دهند، سایت‌های تجارت الکترونیکی این تصور را ایجاد می‌کنند که حجم زیادی کالای موجود در انبار و خدمات گسترده و متنوعی دارند.

_ جهانی بودن دامنه حضور

شبکه اینترنت کانالی ارتباطی و توزیعی است که قابلیت در دسترس بودن جهانی را برای تولیدات و خدمات یک شرکت فراهم می‌کند. یک بازاریاب محلی می‌تواند با داشتن یک وب‌سایت به بازاریابی جهانی تبدیل شود و به این ترتیب بازار هدف بالقوه خود را در مقایسه با میزان کنونی تا چند برابر افزایش دهد. برخلاف زمانی که تجارت الکترونیکی هنوز باب نشده بود و بازاریابی بین المللی کاری وقت‌گیر و پرهزینه به شمار می‌رفت، اکنون بارگذاری کردن فایل‌ها در اینترنت برای ایجاد یک وب سایت تنها کاری است که باید برای حضور در عرصه جهانی انجام شود. اینترنت در مقایسه با روزهای قبل از همه گیرشدن آن، جهشی عظیم را به سمت تجارت جهانی فراهم می کند. (ركنی نژاد، 1387)

[1] – convenience for the customer
[2] – customer value & benefit
[3] – cost to the customer
[4] – communication & customer relationship
[5] – computing & category management issue
[6] – customer franchise
[7] – customer care & service

منبع: modir123.com