برآورد الگوهای واکنشی رقبا

مقاله متنی مدیریت استراتژیک: برآورد الگوهای واكنشی رقبا

اهداف‌، خط‌مشی‌ها و نقاط قوت و ضعف رقیب

اهداف‌، خط‌ مشی‌ها و نقاط قوت و ضعف یک رقیب، تا اندازه‌ای گویای کنش‌ها و واکنش‌های او در مقابل تحرکات شرکت در زمینه کاهش قیمت فروش، افزایش بودجه تبلیغات پیشبردی یا معرفی یک کالای جدید است. علاوه بر این، فعالیت هر رقیبی، خود تابع فلسفه خاصی است و فرهنگ داخلی و اعتقادات راهنمای خاصی تبعیت می‌کند. چنانچه مدیران بازاریابی علاقه‌ مند باشند چگونگی عمل و عکس‌ العمل رقیب را پیش‌ بینی کنند باید شناخت دقیق و عمیقی نسبت به روحیه و طرز تفکّر او به دست آورند.

هر رقیب از خود عکس‌ العمل متفاوتی را نشان می‌ دهد. بعضی، در مقابل حرکت رقیب خود، واکنش چندان سریع و شدیدی نشان نمی‌ دهند، چرا که مشتریان خود را بسیار وفادر می‌ پندارند یا شاید دیر متوجّه حرکت رقیب می‌ شوند و یا اصلاً فاقد منابع مالی کافی برای انجام واکنش‌ اند. بعضی از رقبا فقط در مقابل یورش‌ هایی خاصی از خود واکنش نشان می‌دهد و نه در همه‌ی موارد. آن‌ ها ممکن است فقط نسبت به کاهش قیمت فروش عکس‌ العمل شدیدی از خود نشان دهند، آن هم به این منظور که ثابت کنند این حرکات هیچ‌گاه با موفقیت قرین نخواهد بود. در عین حال ممکن است با این باور که تبلیغات نمی‌تواند چندان تهدیدکننده باشد، ‌نسبت به آن واکنشی چندانی نشان ندهند. رقبایی نیز هستند که در مقابل هر گونه یورشی از خود عکس‌العمل سریع و شدیدی بروز می‌دهند.

چنان که شرکت پروکتراندگمبل به هیچ تولیدکننده جدید مواد شوینده‌ای اجازه نمی‌دهد به سادگی وارد بازار شود.بسیاری از شرکت‌ها از رویارویی مستقیم با این شرکت اجتناب می‌کنند. آن‌ها برای ورود به بازار به دنبال راه‌های آسان‌تری هستند، زیرا می‌دانند پی‌اندجی در جنگ، بسیار سخت‌کوش است.

دریافت پرسشنامه 5 نیروی رقابتی پورتردریافت پرسشنامه 5 نیروی رقابتی پورتر
دریافت پرسشنامه 5 نیروی رقابتی پورتر
دریافت پروپوزال تدوین استراتژی مدل پورتر

ادبیات موضوعی تدوین استراتژی در محیط رقابتی صنعت بر مبنای مدل پنج نیروی مایکل پورتر

منبع: Modir123.com