عنوان مقاله: مقایسه میزان تمایل به مصرف کالاهای داخلی در تهران با سایر مناطق جهان و بررسی پیامد‌های آن بر ارزیابی و ترجیح محصولات

$$$: رایـــــــگـــــان

رشته رشته تحصیلی: بازاریابی

 فرمت: Pdf

حجمحجم فایل: KB 389

 منبع: مدرس علوم انسانی، پژوهش های مدیریت در ایران،  دوره 13، شماره 4، زمستان 138

دانلود رایگان مقاله

 

چکیده مقاله

چکیده مقاله مقایسه میزان تمایل به مصرف کالاهای داخلی در تهران با سایر مناطق جهان …

علی‌رغم تأکید زیاد به مصرف محصولات داخلی و تشویق مصرف‌کنندگان به این موضوع، تاکنون تحقیق علمی منسجمی که میزان گرایش مصرف‌کنندگان به محصولات داخلی و پیامد‌های آن را بررسی کند و نتایج آن معیاری برای مقایسه با نتایج تحقیقات انجام گرفته در سایر کشور‌‌ها باشد، انجام نشده است. از این رو در تحقیق حاضر ابتدا میزان تمایل مصرف محصولات داخلی را در نمونه‌ای شامل 400 مصرف‌کننده در تهران، به‌صورت کمی اندازه‌گیری کرده و مقدار آن را با سایر نقاط جهان (که تحقیقات مشابه در آن انجام شده است) مقایسه می‌شود.

به این منظور برای سنجش میزان تمایل به مصرف کالاهای داخلی، یک مقیاس بین‌المللی به نام CETSCALE معرفی می‌‌شود، سپس تأثیر این تمایل بر ارزیابی طبقات مختلف کالاهای داخلی و خارجی، ترجیح محصولات داخلی و تمایل به خرید محصولات وارداتی از کشورهای دارای تشابه مواضع از نظر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی مورد بررسی قرار می‌‌گیرد.

نتایج اولیه نشان‌دهنده آن است که مصرف‌کنندگان با ملی‌گرایی مصرفی زیاد (در مقایسه با مصرف‌کنندگان با ملی‌گرایی مصرفی کم) ارزیابی بهتری از محصولات داخلی دارند، اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌‌دهد این مصرف‌کنندگان محصولات داخلی را مطلوب‌تر از محصولات خارجی ارزیابی نمی‌کنند. در پایان، این نتایج بحث و بررسی شده و پیشنهادهایی نیز ارائه گردیده است.

کلید واژه: ارزیابی محصول؛ ترجیح محصول؛ تشابه مواضع؛ تمایل به مصرف کالاهای داخلی؛ مقیاس سنجش تمایل به مصرف کالاهای داخلی

مقدمه مقاله

مقدمه مقاله مقایسه میزان تمایل به مصرف کالاهای داخلی در تهران با سایر مناطق جهان …

در تحقیقات بازاریابی بین الملل درباره نگرش مصرف كنندگان به محصولات داخلی و خارجی و نحوه تصمیم گیری آنها در مورد خرید، دو دیدگاه وجود دارد: یكی الگوی منطقی پردازش اطلاعات می باشد كه بیان می كند مصرف كنندگان محصول مورد نیاز خود را طی یک فرایند عقلایی و تحت تأثیر مؤلفه های شناختی ارزیابی و انتخاب می كند.

دیگر الگوی عاطفی پردازش اطلاعات است كه بیانگر انتخاب مصرف كنندگان تحت تأثیر عوامل عاطفی نیز قرار دارد. در زمینه انتخاب بین محصولات داخلی و خارجی، عوامل شناختی می تواند شامل كیفیت، قیمت، میزان دسترسی، خدمات پس از فروش و یا موجود بودن قطعات یدكی محصولات داخلی باشد كه سبب گرایش به محصولات داخلی می شود. اما عواملی مانند مخالفت هنجاری و اخلاقی با خرید محصولات خارجی به دلیل حس علاقه و وفاداری به میهن، از دسته عوامل عاطفی می باشند كه ممكن است باعث ترجیح محصولات داخلی به خارجی شوند.

شارما و دیگران، ملی گرایی مصرفی را به عنوان حوزه تخصصی از ملی گرایی، برای مطالعه رفتار مصرف کننده با کارکردهای بازاریابی تدوین کردند. ملی گرایی مصرفی به عنوان تنها شکل اقتصادی ملی گرایی در نظر گرفته شده است که احساسات مصرف کنندگان درباره نادرست بودن و در واقع غیر اخلاقی بودن خرید محصولات خارجی را بیان می کند.

 

ترجمه ها پروپوزال آماده مدیریت استراتژیک پرسشنامه ها

پشتیبانی مدیر123

http://modir3-3.ir/images/%d9%81%d8%b1%d9%85%20%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3%20%d8%a8%d8%a7%20%d9%85%d8%a7.png

مطالب مرتبط