بازاریابی زیست محیطی

مقاله متنی مصرف کننده سبز

مسائل زیست محیطی

امروزه مسائل محیطی و حفظ محیط زیست یکی از مهمترین معیارهایی است که مصرف کنندگان هنگام خرید آن را مدنظر قرار می­دهند. مسئله حفظ محیط زیست باعث شده است که مصرف کنندگان درباره محصولاتی که میخرند باز اندیشی کنند. بسیاری از مصرف کنندگان این آمادگی را دارند که برای حمایت واقعی از محیط زیست برای محصولاتی که استانداردهای محیطی را رعایت می ­کنند مبلغ بیشتری پرداخت کنند.

لذا با توجه به اینکه مسائل محیطی و اجتماعی امروزه برای مشتریان اهمیت بالایی دارند، رعایت مسائل زیست محیطی در فعالیت­ های بازاریابی باعث ایجاد مزیت رقابتی برای شرکت خواهد شد و از این طریق شرکت­ ها می­توانند به ایجاد یک پایگاه خوب در بازار دست یابند. موضع سازی مناسب زمانی شروع می­ شود که شرکت آنچه عرضه می کنند نسبت به شرکت های رقیب تفاوت واقعی داشته باشند و بدین وسیله برای مشتریان ارزش آفرینی می­ کنند (کاتلر و آرمسترانگ، 2008: 365).

بازاریابی زیست محیطی نهضتی است که درون رویکرد بازاریابی اجتماعی واقع شده و در سال های اخیر به دنیای بازاریابی  راه یافته است.

بازاریابی سبز یا زیست محیطی به عنوان ابزاری برای توسعه پایدار و ارضاء نیازهای ذینفعان مختلف شناخته شده است. پژوهشگران در تعریف این نوع بازاریابی واژه­ های متعددی را به کار برده­اند، از جمله: بازاریابی سبز، بازاریابی اکولوژیکی، بازاریابی زیست  محیطی و بازاریابی مسئولانه.

پلونسکی بازاریابی سبز را چنین تعریف  می­ کند:

بازاریابی سبز یا محیطی شامل تمام فعالیت هایی است که برای ایجاد و تسهیل مبادلات به منظور ارضای نیازها و خواسته ­های بشری طراحی می­ شود به طوری که این ارضاء نیازها و خواسته ها با حداقل اثرات مضر و مخرب روی محیط زیست باشند. نکته مهمی که باید به آن اشاره نمود این است که در بازاریابی سبز باید اظهار شود که کمتر به محیط زیست آسیب می رسد نه این که اصلا به محیط  آسیب نمی ­رسد (پولونسکی[1]، 2011: 2).

از نظر پتی[2] بازاریابی سبز یک فرآیند مدیریتی کل نگر است که عهده ­دار شناسایی، پیشبینی و ارضا نیازهای مشتریان و جامعه به گونه ای سودآور و در عین حال پایدارمی­ باشد (تان و لائو[3]، 2010: 28) سونتونسمی[4] بازاریابی زیست محیطی را به عنوان فعالیت های شرکت هایی تعریف می­ کند که نسبت به محیط زیست یا مسائل سبز نگران هستند و این نگرانی خود را با ارائه کالاها و خدمات زیست محیطی برای برآوردن رضایت مصرف کنندگان و جامعه ابراز همان طور که در می ­کنند.

استانتون و فوترل[5] (1987) بازاریابی محیطی یا بازاریابی سبز را به عنوان فعالیت­ هایی که قصد دارند تا احتیاجات و خواسته های فعلی را با اثر مضر حداقل در محیط جایگزین کنند، تعریف کرده اند.

سالمون و استوارت بازاریابی سبز را چنین تعریف می­ کنند:

یک استراتژی بازاریابی است که از طریق ایجاد مزایای قابل تشخیص محیطی بر اساس آنچه که مشتری انتظار آن را دارد از محیط حمایت می­ کند. انجمن بازاریابی آمریکا در سال 1976 بازاریابی سبز را چنین تعریف می­ کند: مطالعه جنبه­ های مثبت و منفی بازاریابی روی آلودگی و کاهش منابع انرژی و سایر منابع. ولی باید بیان نمود که این تعریف جامع نیست و بایستی تعریف  جامع تری را بیان کرد.

می ­توان اظهار داشت که شرکت ها از طریق بازاریابی سبز یک مزیت رقابتی را در مقابل شرکت های غیر مسئول به دست می ­آورند. نمونه­ های فراوانی از شرکت هایی وجود دارند که تلاش می­ کنند تا در مقابل محیط بیشتر مسئولیت پذیر باشند تا بتوانند بهتر نیازهای مصرف کنندگان را ارضا کنند. مثلا تولید کنندگان تیونا، تکنیک ­های ماهی گیری را اصلاح کردند چرا که دلواپسی مردم نسبت به تورهای ماهی گیری  و در نتیجه مرگ دلفین ها بالا رفته بود.

[1] – Polonsky
[2] -Peattie
[3] – Tan & Lau
[4] – Soonthonsmai
[5] – Stanton and Futrell

منبع: modir123.com

سمینار (ادبیات نظری) آمیخته بازاریابی سبز